Заходи захисту від ураження електричним струмом
Виконання робіт підвищеної небезпеки проводиться виключно із застосуванням засобів індивідуального захисту і безпосередньо під наглядом відповідального виконавця і керівника робіт з додержанням інструкцій з охорони праці.
Недотримання цих вимог неоднарозово приводило до ураження працівників електричним струмом. З метою запобігання таких нещасних випадків нагадуємо про заходи захисту від ураження електричним струмом.
Електробезпека - це система організаційних і технічних заходів і засобів, які забезпечують захист людей від шкідливого і небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики.
До роботи на електроустановках допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли інструктаж і навчання з безпечних методів роботи. Працівники, які мають постійний контакт з електроприладами підвищеної напруги до 1000 В повинні мати кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III.
На виробничій ділянці застосовуються такі засоби безпечної експлуатації електроустановок, як захисне заземлення, захисне занулення.
Захисне заземлення - це навмисне електричне з'єднання з землею або з її еквівалентом металевих частин електроустановки, які в нормальному стані не знаходяться під напругою, але можуть опинитися під напругою в аварійних режимах роботи. Призначення захисного заземлення полягає в тому, щоб у разі появи напруги на металевих конструктивних частинах електроустановки забезпечити захист людини від ураження електричним струмом в разі його дотику до таких частин.
Захисне занулення - навмисне електричне з'єднання з нульовим захисним проводом металевих частин електроустановки, які в нормальному стані не знаходяться під напругою, але можуть опинитися під напругою в аварійних режимах роботи.
Нульовий захисний провід - це провід, який з'єднує частини, які підлягають зануленню, з глухозаземленою нейтральною точкою обмотки джерела струму або її еквівалентом.
Основними заходами щодо захисту від ураження електричним струмом є:
- Забезпечення недоступності струмопровідних частин для випадкового дотику;
- Використання ізоляції струмопровідних частин;
- Використання методів колективного захисту від ураження електричним струмом:
- Захисне заземлення, занулення і автоматичного відключення;
- Періодична перевірка опору заземлення;
- Контроль і профілактика ушкодженої ізоляції.
|