Самостійність Самостійність є підпорядкування людиною своєї поведінки власним поглядам і переконанням. Самостійна людина не піддається спробам схилити його до дій, не узгоджується з його переконаннями . Однак це не означає , що їм відкидається всяке чужий вплив. Самостійна людина завжди готовий розглянути чужі поради та вказівки , вміє критично розібратися в них , оцінити їх і, якщо вони розумні, прийняти їх.
У тих же випадках, коли відкидається всяке чужий вплив тільки тому, що воно чуже, і спостерігається необгрунтоване протидія всьому, що виходить від інших людей , виявляється негативна риса характеру - негативізм як один з показників слабкості волі. Негативист не володіє самостійністю волі . Його поведінка направляється нерозумної тенденцією суперечити. Прагнучи будь-що діяти наперекір чужих порад , відхиляючи всякі вказівки з боку , хоча всі розумні міркування вимагають того , щоб прийняти їх, він часто чинить всупереч власним поглядам і переконанням.
Крім « сталого негативізму » як негативної риси характеру , спостерігається (найчастіше у дітей) і «епізодичний» негативізм, викликаний фізіологічними причинами: одним з фазових станів кори мозку - наявністю ультрапарадоксальної фази, що представляє собою тимчасове, минуще стан кори мозку.
Іншим показником слабкості волі, зовні протилежним негативізму, є сугестивність . Навіюваний людина легко піддається чужому впливу і здійснює вчинки , що не узгоджуються з його поглядами і переконаннями. Він не вміє критично ставитися до чужих порад і протистояти їм у разі потреби. Його легко переконати і переконати. Негативним у цьому випадку є не те , що вселяється людина приймає чужі поради ( якщо вони розумні , то так і треба поступати ) , а те що він приймає будь чужі поради , навіть свідомо неспроможні .
Ось приклад прояву подібної якості в однієї зі школярок: «Іра - хороша, м'яка людина, але, на жаль, легко піддається поганому впливу деяких подруг. Результатом цього бувають часті двійки. Отримавши погану оцінку вона плаче, щиро розкаюється, але потім все знову повторюється. Умовити Іру на поганий вчинок неважко: адже вона навіть думок своїх не має, а зазвичай переказує чужі».
І вселяється чоловік, і негативист слабовольним. Обидва вони не вміють чинити відповідно до своїми поглядами і переконаннями. Обидва можуть бути іграшкою в руках іншої людини.