Рішучість Рішучість виражається у здатності людини приймати самостійні відповідальні рішення і неухильно проводити їх у діях , сполучених з труднощами або небезпеками.
У важких умовах слабовольний людина губиться , його починають охоплювати сумніви , коливання , він охоплений острахом , як б не зробити тієї чи іншої помилки ; йому хочеться зняти з себе відповідальність за прийняте рішення , отримати додаткове підтвердження правильності своїх дій від кого-небудь з боку ; внаслідок коливань він нічого не в змозі робити . Інакше надходить рішуча людина : він самостійно приймає рішення і діє.
Рішучість передбачає неухильне проведення в життя прийнятого рішення. Коли рішення прийнято , воно проводиться в життя швидко , без вагань , твердо , впевнено , сміливо , послідовно . Людина, що не здійснює прийнятих ним рішень , не володіє рішучістю . Щоб виявити таку рішучість , необхідні знання засобів для досягнення поставленої мети і повна впевненість у їх придатності . Рішучість не може бути вихована поза практичного оволодіння засобами для досягнення поставлених цілей.
Для розвитку рішучості важливо з раннього дитинства привчати дітей до прояву зусиль у досягненні щодо важких цілей . Не можна розвивати рішучість у дитини , якщо він захищається від всяких труднощів і небезпек , якщо дорослі усувають з його шляху найменші перешкоди.
Заходи з виховання рішучості можуть бути різні за своїм змістом і характером , проте всі вони повинні відповідати таким вимогам:
Необхідно якомога частіше практикуватися в прийнятті самостійних рішень і в самостійному виборі засобів для їх виконання.
Обрані для виховання рішучості завдання повинні бути у всіх випадках посильними , проте досить складними , щоб вихованці діяли не тільки самостійно , але і долаючи сумніви та побоювання .
Ці завдання повинні повторюватися достатню кількість раз , щоб вихованець міг набути необхідний досвід в даній дії .
Особливе значення при цьому має навик в подоланні власних коливань і нерішучості при виконанні небезпечних і складних дій .
Величезну роль у вихованні рішучості грає успіх початого дії , який створює почуття впевненості у своїх силах. Навпаки , неуспіх спроби самостійно вирішити поставлене завдання зміцнює почуття нерішучості.
Одним з кращих засобів для розвитку рішучості є систематичні заняття фізичними вправами і спортом , оскільки в цих заняттях необхідно робити самостійні дії власними силами і засобами в боротьбі з подоланням важких , а іноді й небезпечних перешкод .
Фізичні вправи при цьому мають двояке значення : а) з їх допомогою вихованці опановують здатністю руху в найрізноманітніших її проявах і пізнають свої можливості в цьому відношенні , б) в процесі цих вправ вони привчаються діяти спокійно і впевнено.
Даючи великий матеріал для практики в рішучих діях , фізичні вправи сприяють розвитку рішучості як загальної риси характеру , а не тільки в застосуванні до власне фізичним вправам. Ці вправи дають можливість багаторазово відчувати почуття рішучості , переживати піднесене свідомість перемоги над своїми коливаннями в різноманітних випадках , починаючи від найпростіших до більш складних , що вимагають іноді дуже великих вольових зусиль. Одержуваний , таким чином , досвід ( « проявити себе рішучим » ) і сприяє вихованню рішучості як риси характеру .