Среда, 24.04.2024, 20:58

directory.ucoz.ua



Меню сайта
Категории
Наша кнопка



Друзья сайта


Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
SMS по Украине
 


Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи [ Добавить статью ]

Люди проти щурів Хто кого?

Люди проти щурів Хто кого?
 
Щури завдають великої шкоди людині. У США, наприклад, пацюки щорічно нападають на людей. Їх жертвами стають маленькі діти і люди похилого віку. Кількість покусаних обчислюється тисячами. З вини щурів - любителів закусити ізоляцією електропроводки - виникають численні пожежі. Збитки від гризунів обчислюються мільярдами доларів.

Щури всеїдні і зжирають все, що їм попадається на очі, вони також здатні проживати і виживати в будь-яких умовах. Наприклад, сірий щур в Арізоні (на півдні США) живе в норах, в Європі її улюблене місце - підвали, горища, сміттєпроводи. На тихоокеанському узбережжі вони з великою охотою живуть на кокосових пальмах, де «і стіл, і дім» в одному місці. Що цікаво, багато поколінь мешканців пальм не спускаються на землю зовсім.

Я знайшла цікаву інформацію про те, як щури урізноманітнюють свій стіл. У штаті Західна Віргінія працівники риборозплідника з подивом спостерігали, як щури пірнають за молоддю форелі. Кожен раз «риболовля» була вдалою, і чергова рибка зникала в пащі щури. Так гризуни виробляють нову адаптацію до добування корму. Вони передають цю інформацію наступному поколінню, і в кінці кінців нова здатність закріплюється на генетичному рівні.

Як же врятуватися від щурячої напасти? Вчені вийшли на передові рубежі в боротьбі з щурами. У своїх лабораторіях вони розробили отрути - антикоагулянти, які викликають внутрішні кровотечі, які призводять до смерті. Спочатку був отриманий натуральний антикоагулянт - дикумарол з рослин. У році з'явився синтетичний препарат варфарин 1948 року. Він спеціально призначався для гризунів і був практично безпечний для інших тварин.

Але пацюки виявилися «не ликом шиті». У них добре розвинене шосте відчуття: вони панічно бояться всяких отрут і володіють підвищеним чуттям, якимось чином розпізнаючи смертоносну їжу з отрутою. Якщо щур відчула щось недобре, вона краще залишиться голодною, але ніколи не доторкнеться навіть до апетитного шматка, не викликає її довіри. Було відмічено, що пацюки з великою обережністю ставляться до всього нового, будь то обстановка або підозрілою їжа. Якщо знайомий камінчик «перекочував» на інше місце, або з'явився новий незрозумілий предмет (пастка), щури зникнуть на кілька днів, поки ситуація не проясниться.

Говорячи про дії отрут на щурів, потрібно мати на увазі, що якщо пацюк спробувала отруєну приманку і після цього вижила, то наступні покоління будуть менш схильні до дії цієї отрути. У Росії є тому хороший приклад. У 40-х роках минулого століття в Москві отрути для боротьби з пацюками застосовувалися досить ефективно. Років через їх же застосування результату не дало Але 60-70. За кілька десятиліть у щурів виробився імунітет.

В арсеналі людей є й інші види бойової зброї проти щурів. Наприклад, поверхня-пастку змащують сильно клейкою речовиною, і якщо щур потрапляє на «липучку», то вона назавжди залишається на ній. Високочастотні звукові генератори відлякують щурів від житла. Існують автоматизовані супермишеловкі: вони затискають жертву сталевими щелепами, потім на них подається електричний розряд, а потім убита щур упаковується в пластиковий пакет. Виходить майже конвеєр зі знищення щурів.

У лабораторіях багатьох країн триває робота з суперкрисамі. Вони виглядають, як звичайні гризуни з найближчого смітника. Однак ця лінія щурів виробила адаптацію до отрут-антикоагулянтів. Властивість закріплено у них на генетичному рівні і передається з покоління в покоління. Деякі екземпляри можуть вжити дозу отрути, якою б вистачило вбити сотню звичайних пацюків, а з цими нічого не відбувається.

До суперкрисам відносяться і нащадки гризунів, яких біологи зібрали на атолі Еніветок. Вчені американської лабораторії вже протягом 40 років культивують цих щурів, предки яких зуміли вижити при смертельній дозі радіації.

Так хто ж кого здолає в неоголошеній війні людей проти щурів? Відповісти на це питання непросто. Людина винахідливий: у нього на службі - наука і розумні машини. Противник - маленькі пухнасті звірята, які освоюють нові місця існування і нові джерела живлення. Вони мають величезну плодовитістю і можуть пристосуватися до найнесподіваніших руйнівним факторам середовища.

Щури мають велику екологічну пластичність, їм байдуже зміна факторів навколишнього середовища в самому широкому діапазоні, при цьому нормальну життєдіяльність вони зберігають незмінно.

Людині, однак, попався непростий супротивник ...
Категория: Мои статьи | Добавил: ohranatruda (15.05.2012) | Автор: Аліна
Просмотров: 848 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]