Пятница, 19.04.2024, 20:37

directory.ucoz.ua



Меню сайта
Категории
Наша кнопка



Друзья сайта


Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
SMS по Украине
 


Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи [ Добавить статью ]

Дозволи пожежників на початок роботи підприємства

Документи статті

Закон про дозвільну систему – Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806­IV.

Порядок № 150 – Порядок видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень, затверджений постановою КМУ від 14.02.2001 р. № 150.

Постанова № 17 – постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень» від 11.01.2006 р. № 17.

Порядок № 1243 – Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджений постановою КМУ від 22.09.2004 р. № 1243.

Правила № 30 – Правила пожежної безпеки на ринках України, затверджені Міністерством України по надзвичайних ситуаціях від 17.01.2005 р. № 30.

Лист­роз'яснення – лист­роз'яснення Держкомпідприємництва, Міністерства надзвичайних ситуацій від 21.02.2006 р. № 1343/01­2183/211 «Щодо змін до Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень».* 

Хто має одержувати дозвіл

Порядок № 150 поширюється на юридичних осіб та приватних підприємців. У табл. 1 наведено перелік дозволів, що видаються органами пожежного нагляду.

Таблиця 1

Дозвіл на: 

Для юридичних осіб 

Для приватних підприємців 

Початок роботи новостворених підприємств* 

Потрібно 

Потрібно 

Оренду будь-яких приміщень 

Потрібно 

Потрібно 

Введення в експлуатацію нових та реконструйованих виробничих, житлових та інших об'єктів 

Потрібно 

Потрібно 

Запровадження нових технологій 

Потрібно 

Потрібно 

Передачу у виробництво зразків нових пожежонебезпечних машин, механізмів, обладнання та продукції 

Потрібно 

Потрібно 

* Очевидно, що такий дозвіл потрібно отримати, якщо йдеться про використання у своїй діяльності будь-якого приміщення. Вважаємо, що якщо просто проведено держреєстрацію, а приміщення для ведення діяльності не потрібне, то й дозвіл одержувати не потрібно. 


Постановою № 17 установлено винятки щодо необхідності одержувати дозвіл, на що компетентні органи звернули увагу в листі­роз'ясненні. Отже, дозвіл не оформляється (п. 11 Порядку № 150):

– на орендовані торговельні місця, кіоски та контейнери, розміщені на ринках відповідно до схеми, погодженої в установленому порядку з органами державного пожежного нагляду;

– у разі прийняття в експлуатацію об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту державною комісією.

Однак ці положення не нові. Першому вже більше року, воно міститься в п. 2.13 Правил № 30. Друге й раніше існувало в Порядку № 150, а тепер його формулювання уточнено відповідно до Порядку № 1243.

Де одержувати дозвіл? Дозвіл видається в органах державного пожежного нагляду. Невеликі підприємства та приватні підприємці одержують дозвіл у районних управліннях пожежної охорони.

Стосовно підприємств, об'єктів та приміщень, дозволи на початок роботи яких видаються обласними управліннями пожежної охорони, складаються переліки, що підлягають оприлюдненню в центральних та місцевих засобах масової інформації.

Центральний орган державного пожежного нагляду видає дозвіл на початок роботи особливо важливих підприємств та об'єктів за визначеним ним спеціальним переліком.

Строк дії дозволу. Дозвіл може видаватися безстроково чи з обмеженим строком дії (у разі виявлення фактів порушення правил пожежної безпеки у видачі дозволу відмовляють).

Без обмеження строку дії дозвіл видається за відсутності фактів порушення правил пожежної безпеки. За наявності окремих фактів порушення правил пожежної безпеки в дозволі зазначаються строк його дії та умови щодо забезпечення пожежної безпеки. Після своєчасного виконання таких умов строк дії дозволу продовжується на підставі заяви власника (орендаря). У разі невиконання зазначених умов дозвіл можуть анулювати.

Якщо є тимчасовий дозвіл на початок роботи і власники (орендарі) не змінюють функціональне призначення об'єктів та орендованих приміщень і не провадять їх перепланування, можна не подавати декларацію і матеріали на продовження строку дії дозволу (лист­роз'яснення).

«Безкоштовність» дозволу. У Порядку № 150 відзначається, що дозвіл пожежників видається безкоштовно. Але не все так просто. Підставою для видачі дозволу є висновок, оформлений за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану об'єкта. А от проведення експертизи – послуга платна**. 

Декларативний принцип – для кого?

Постановою № 17 реалізовано декларативний принцип видачі дозволу пожежників на початок господарської діяльності та оренди приміщень (див. «Що таке декларативний принцип»).

Що таке декларативний принцип
Витяг із Закону про дозвільну систему

«декларативний принцип – принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності без отримання документа дозвільного характеру шляхом повідомлення адміністратора або відповідного дозвільного органу про відповідність його матеріально-технічної бази вимогам законодавства.
Форма та порядок повідомлення адміністратора або відповідного дозвільного органу про відповідність його матеріально-технічної бази вимогам законодавства встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням дозвільного органу».


Отже, для початку роботи досить подати Декларацію відповідності об'єкта (об'єктів) вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі – Декларація, форму наведено в додатку 3 до Порядку № 150), і пожежники не повинні мати до вас претензій.

Інакше кажучи, діяльність можна розпочати й не отримавши дозволу на початок роботи новоствореного підприємства або дозволу на оренду приміщення. Розглянемо, хто та за яких обставин може скористатися декларативним принципом (табл. 2).

Таблиця 2

Характеристика 

Опис 

Хто може розпочати діяльність за декларативним принципом 

Власник чи орендар* 

Обов'язкова умова** 

Укладення договору страхування цивільної відповідальності перед третіми особами щодо відшкодування наслідків можливої шкоди 

В яких випадках можна скористатися 

1. Якщо не змінюється функціональне призначення об'єктів та орендованих приміщень і не провадиться їх перепланування (крім потенційно небезпечних об'єктів).
2. Якщо об'єкти не належать до вибухопожежонебезпечних та об'єктів із масовим перебуванням людей та не розміщуються на території або всередині зазначених об'єктів 

* Стосовно орендованого об'єкта Кабмін звів нанівець положення Закону про дозвільну систему, коли орендарі в застережених випадках могли зовсім не одержувати дозвіл. Тепер вони змушені подавати Декларацію.
** У Законі про дозвільну систему такої умови немає, її запроваджено Кабміном. 


Отже, ви можете розпочати роботу, просто подавши Декларацію, якщо ви власник чи орендар та уклали договір страхування цивільної відповідальності, а ваш об'єкт не змінює функціонального призначення та не переплановується. Однак стосовно об'єктів, що належать до вибухопожежонебезпечних та об'єктів із масовим перебуванням людей, декларації недостатньо (див. «Щодо яких об'єктів декларації недостатньо»).

Щодо яких об'єктів декларації недостатньо
Витяг із Порядку № 150

«вибухопожежонебезпечний об'єкт – об'єкт з наявністю приміщень виробничого, складського чи іншого призначення, що за ступенем вибухопожежної небезпеки належить згідно з ОНТП 24-86 до категорії «А» та «Б»;
об'єкти з масовим перебуванням людей – будинки дитячих дошкільних, навчальних, культурно-видовищ-них і культових закладів, закладів дозвілля, лікувально-профілактичних закладів із стаціонарними відділеннями, закладів відпочинку та туризму, будинків-інтернатів загального та спеціального типу, готелів, санаторіїв та криті спортивні споруди, ринки, а також інші аналогічні за призначенням об'єкти з постійним або тимчасовим перебуванням у них від 50 та більше осіб».


Уточнимо, що «А» і «Б» – найбезпечніші категорії об'єктів – вибухонебезпечні. ОНТП 24­86 – «Визначення категорій приміщень та будівель за вибухопожежною та пожежною небезпекою» запроваджено наказом МВС СРСР від 27.02.86 р. Цей документ є доступним в Інтернеті. А ми довідково наводимо характеристики приміщень категорій «А» і «Б» (табл. 3).

Таблиця 3

Категорія приміщення 

Характеристика речовин та матеріалів, які знаходяться (обертаються) у приміщенні 

А
(вибухопожежо-
небезпечна) 

Горючі гази, легкозаймисті рідини з температурою спалаху не більше 28° C у такій кількості, що можуть утворюватися вибухонебезпечні парогазоповітряні суміші, у разі спалахування яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні, що перевищує 5 кПа. Речовини та матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем повітря або одне з одним у такій кількості, що розрахунковий надлишковий тиск у приміщенні перевищує 5 кПа 

Б
(вибухопожежо-
небезпечна) 

Горючі пил або волокна, ЛЗР з температурою спалаху більше 28° C, ГР у такій кількості, що можуть створювати вибухонебезпечні пилоповітряні або пароповітряні суміші, у разі спалахування яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні, що перевищує 5 кПа 


Декларація має подаватися до органу державного пожежного нагляду не пізніше ніж за 10 днів до початку господарської діяльності за встановленою формою. Безумовно, Декларацію краще скласти у двох примірниках, щоб на вашому примірнику поставили позначку про прийняття (така декларація підлягає реєстрації у спеціальному журналі органу пожежного нагляду). При цьому жодні інші документи не повинні подаватися разом із Декларацією (лист­роз'яснення).

Зверніть увагу, що експертиза для визначення можливості застосовувати декларативний принцип не потрібна (лист­роз'яснення). Водночас не факт, що після подання Декларації пожежники не прийдуть до вас з експертизою (оцінкою) протипожежного стану підприємства, об'єкта чи приміщення. Її проведення прирівнюється до планового пожежно­технічного обстеження, тобто перевірки (п. 13 порядку № 150).

Компетентні органи також зауважили, що суб'єкт підприємництва на власний розсуд вирішує, з якою страховою компанією укладати договір страхування цивільної відповідальності перед третіми особами (лист­роз'яснення).

Порядком № 150 установлено, що суб'єкт підприємництва несе повну відповідальність за достовірність інформації, наведеної в Декларації.

На цьому й зупинимося. Із головними нововведеннями, яких зазнав порядок отримання дозволу органів державного пожежного нагляду, ви, шановні читачі, ознайомилися. На завершення статті наводимо можливий варіант заповнення Декларації. При цьому дані про об'єкт вносяться з його техпаспорта. Можливо, для уточнення пожежонебезпечних характеристик об'єкта вам знадобиться допомога пожежників.

Додаток 3
до Порядку

ДЕКЛАРАЦІЯ
відповідності об'єкта (об'єктів) вимогам законодавства з питань
пожежної безпеки

                                                     Продуктовий магазин «Пампушка»
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
                                                                                   (повне найменування об'єкта)

Місцезнаходження об'єкта       м. Харків, пр. Гагаріна, 22
______________________________________________________________________________________

Місцезнаходження керівника (керівного органу) суб'єкта господарської діяльності _________________
 м. Харків, вул. Весніна, 5, к. 21
______________________________________________________________________________________

Ідентифікаційний код юридичної особи або ідентифікаційний номер фізичної особи – платника податку       25608613
              ______________

Керівник (власник) суб'єкта господарської діяльності

                                                                Головний Петро Петрович
______________________________________________________________________________________
                                                                                             (прізвище, ім'я, по батькові)

Телефон   700-00-00     Телекс _____________________________________ Телефакс _______________
               ___________

   Перелік робіт (послуг), що будуть виконуватися (надаватися), а також виробів, що виготовляються продаж продуктів харчування
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

Характеристика об'єкта    торговельний зал з окремим входом
                                          ________________________________________________________________
                                                                                         (конструктивні елементи будівлі, загальна площа,                  

                                        площею 30 кв. м, без підвальних та горищних приміщень
______________________________________________________________________________________
                                                                                  поверховість, наявність підвальних та горищних

       з електроосвітленням 220 V, централізованим теплопостачанням, на двоє робочих місць
______________________________________________________________________________________
                                       приміщень, систем електроосвітлення, опалення, розрахункова кількість робочих місць)
______________________________________________________________________________________

    Наявність договору страхування цивільної відповідальності перед третіми особами стосовно відшкодування наслідків можливої шкоди ТОВ СК «Гарант», до 01.03.2007 р.
                                                                       __________________________________________________

                                                             № С7/129604 від 01.03.2006 р.
______________________________________________________________________________________
                                      (найменування страхової компанії, строк дії страхового полісу, номер і дата видачі)

Відповідність об'єкта, що декларується,
вимогам законодавства з питань пожежної безпеки

Загальні положення   відповідальний за пожежну безпеку – Крайній Сергій Сергійович,
______________________________________________________________________________________
                                                               (відповідальність за забезпечення пожежної безпеки на об'єкті,

                               затверджено інструкцію з пожежної безпеки, план евакуації
______________________________________________________________________________________
                                                                                     наявність наказів, інструкцій,

                                       проведено інструктаж з питань пожежної безпеки
______________________________________________________________________________________
                           планів евакуації, добровільної пожежної дружини, пожежно-технічної комісії, проведення навчань
______________________________________________________________________________________
                                                                            та інструктажу з питань пожежної безпеки тощо)
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

Загальні вимоги пожежної безпеки до територій                                                  –
                                                                                  _____________________________________________
                                                                                                                                                             (наявність на території
______________________________________________________________________________________
                                                  проїздів, під'їздів, пожежних водоймищ або гідрантів, відповідність
______________________________________________________________________________________
                                                                    протипожежних розривів вимогам законодавства)
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

Утримання будівель, приміщень та споруд _________________________________________________

           шляхи евакуації є – запасний вихід, установлено систему пожежної сигналізації АПС,
______________________________________________________________________________________
                                  (наявність шляхів евакуації, систем автоматичного пожежогасіння та сигналізації,

                             наявні первинні засоби пожежогасіння (два вогнегасники ОУ2),
______________________________________________________________________________________
                           протипожежного водопостачання, первинних засобів пожежогасіння, вогнезахисної обробки
______________________________________________________________________________________

                                                          виконано замір опору ізоляції,
______________________________________________________________________________________
                                   конструкцій, протипожежних перешкод, електромереж, електрообладнання, опалювальних

                                усе відповідає вимогам законодавства з питань пожежної безпеки
______________________________________________________________________________________
                                                   приладів, систем вентиляції тощо, відповідність їх вимогам законодавства)
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

Керівник (власник)
суб'єкта господарської
діяльності 

 
_____________ 
(підпис) 

П. П. Головний
___________________
(ініціали та прізвище) 


«22» березня 2006 р.
  —  ————    —  

М. П.


 

Олег Чефранов  

Економіст­аналітик редакції газети
«Бухгалтерський тиждень»


 

«Бухгалтерський тиждень», 3 квітня  2006 р., № 14 (222), с. 15 (www.factor.ua)

Категория: Мои статьи | Добавил: ohranatruda (04.10.2010)
Просмотров: 5969 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]