Мистецтво виживання: На тротуарі.
На тротуарі менш небезпечно посередині. Якщо йти близько до стін будинків, на голову може щось впасти. Коли чуєте шум зверху, не задирайте голову, а прискорте крок: можливо, це скрипить остання арматура обвалюється балкона. Більш небезпечні будівлі багатоповерхові, оброблені ліпленням або керамічними плитками, з виступаючими балконами, ремонтуються, що мають відкриті вікна. У вітряну погоду на голову можуть впасти уламки розбитого віконного скла або зірвані частини покрівлі, у відлигу - шматок льоду або мокрого снігу.
Чим вище будинок, тим воно небезпечніше. Падіння предмети можуть рикошетировать від карнизів і вражати на видаленні від стін. Щоб зберегти голову, носіть шапку або капелюх, в які по можливості додайте яку-небудь м'яку прокладку. Ще краще було б ходити в пластиковій касці, але цьому перешкоджає дурість співгромадян.
При сильному вітрі також ймовірно падіння старих дерев або зламаних товстих гілок. При падінні вони можуть обірвати електричні дроти. Небезпека ураження електричним струмом від обірваних проводів особливо велика в сиру погоду.
Не слід ходити або стояти занадто близько від високих суцільних огорож: через них хтось може необережно перекинути що-небудь важке. А якщо ці огорожі мають до того ж нахил у ваш бік, вони здатні впасти на вас.
Якщо йти занадто близько від проїжджої частини, може зачепити автомобіль, винесений аварією на тротуар; може вдарити штанга тролейбуса, у якої лопнула ресора; може вбити колесо, що злетілися з осі рухомого автобуса.
Щоб не зламати собі руки, послизнувшись, треба виробляти навички безпечного падіння (вперед, на бік, назад) і зміцнювати сухожилля рук. Перед виходом на вулицю в ожеледь треба розминатися, в тому числі проводити кілька тренувальних падінь. Якщо виникає необхідність пересуватися в ожеледь, будьте постійно готові до падіння. Тримайте руки по можливості вільними і не в кишенях. Само собою, тендітних речей краще з собою не брати. Не поспішайте, ширше ставте ноги, причому всією стопою відразу, і злегка нахиляйтеся вперед - щоб падати не в сторону і не тому. Напружуйте м'язи в гомілках - щоб уникнути вивиху або розтягування в гомілковостопному суглобі. Падайте на злегка зігнуті в ліктях і напружені руки і не розчепірюйте при цьому пальці. Будьте психічно готові до падіння і не відволікайтеся. Це дозволить вам правильно зреагувати на втрату опори. Менше ковзає взуття на м'якій пористої підошві.
Не бийте ногою лежать на землі предмети: вони можуть виявитися важче і жорсткіше, ніж ви думаєте.
Чи не наступайте на люки: вони можуть бути неточно укладеними і перевернутися під вами. Взагалі, треба по можливості не ходити поблизу люків або принаймні не ступати поруч з ними, оскільки трапляється, що дощова вода або потік з труби, що лопнула утворюють вимоїни під асфальтом, і одного разу асфальт провалюється. Провали також нерідко виникають поблизу стоків зливової каналізації.
Той, хто йде від землі пар (не обов'язково з люка або поблизу люка) зазвичай свідчить про прорив підземної труби з гарячою водою. Таке місце треба обходити якнайдалі, оскільки під землею може виникнути вимоїна, заповнена окропом. Навіть якщо ця вимоїна неглибока, який провалився в неї ризикує обваритися.
Інші можливі причини провалів ґрунту: підземні виробки, старі підземні приміщення, карстові порожнечі (вимоїни у вапнякових породах). Провал відбувається або за рахунок обвалення зводу підземної ємності, або за рахунок вимивання ґрунту водою в цю ємність. Відкачування підземних вод здатна привести до просідання грунту, просідання ґрунту - до пошкодження водопроводу або зводу підземної ємності.
Підземні ємності, як правило, заповнені водою, рідше - повітрям, іноді - горючим газом з пошкодженого газопроводу.
Можливі ознаки майбутнього провалу: прогини, тріщини і дрібні обвалення дорожнього покриття.
Обвалення найчастіше відбувається під вагою транспортних засобів. Глибина утворюється ями може виявитися достатньою для того, щоб цілком пішов під воду легковий автомобіль або навіть автобус.
Провали зазвичай трапляються в старих районах міст, збудованих на вапнякових або піщаних ґрунтах. Одне з найбільш значних подій такого роду мало місце в Москві на перетині Столешникова провулка і Великої Дмитрівки в ніч з 13 на 14 травня 1998 За кілька хвилин утворився заповнений водою провал з зразковими розмірами 30 на 20 м та глибиною близько 7 м.
|