Пятница, 19.04.2024, 12:06

directory.ucoz.ua



Меню сайта
Категории
Наша кнопка



Друзья сайта


Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
SMS по Украине
 


Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи [ Добавить статью ]

Релевантність і типи запитів

Релевантність і типи запитів
Перш ніж перейти безпосередньо до типології запитів за релевантністю, варто зупинитися і на самому терміні "релевантність", з яким оптимізатор стикається у своїй діяльності постійно. Термін "релевантність" в звичайному сенсі позначає відповідність отримуваного предмета необхідному або бажаного результату (наприклад, ви працюєте без перерв і вихідних в надії на отримання премії і в результаті її отримуєте). Такий простий підхід в цілому пояснює сам принцип релевантності в пошукових системах. Однак, що стосується деяких подробиць, які безпосередньо впливають на пошукову оптимізацію, то тут дати чітке визначення релевантності досить складно.
В ідеальній пошуковій системі отриманий в результаті пошуку документ повністю релевантний, тобто відповідає запиту користувача. Однак ніщо в цьому світі не ідеально. Сьогодні програмістам пошукових машин доводиться розрізняти формальну релевантність і змістовну релевантність, з приводу чого навіть професійні оптимізатори нерідко бідкаються. Змістовна релевантність - це інформаційне, змістовне відповідність документа запиту. Ідеальний варіант - коли користувач задає ключове словосполучення "купити отруту кураре", тоді Пошукова машина видає йому посилання на Інтернет-магазини отруйних речовин. Однак так буває не завжди. Наприклад, якщо ввести ключевик "багато мила за невеликі гроші" можна потрапити на сторінки, що містять висловлювання типу: "Коли я працювала прибиральницею, я багато мила за невеликі гроші", але аж ніяк не на сайти, що пропонують мило. Другий приклад ілюструє формальну релевантність, яка повторює в листі видачі форму запиту, але не передає спочатку заданої змістовної суті. Нерідко навіть по високочастотним запитам результати відсилають на абсолютно нерелевантні документи. Хрестоматійний приклад - запит по слову "дизайн", який за результатами видачі відповідає Web-дизайну, дизайну меблів, графічного дизайну, дизайну інтер'єру, ландшафтного дизайну і т.д.
Змішання різних за релевантністю документів в результаті пошуку називається пошуковим шумом і сьогодні долається, але поки безуспішно, найбільшими пошуковими світу. Крім того, розвиваються пошукові дуже часто приховують релевантні документи або показують переважно нерелевантні документи замість релевантних. Тому професійні оптимізатори намагаються орієнтуватися на великі пошукові машини.
Гарантувати ідеальну роботу пошукових систем ніхто не може. Таким чином, стає складно обіцяти на все 100% успіх підібраного семантичного ядра. Істотно підвищити релевантність оптимізується документа запитом дозволяє комплексний підхід до типізації пошукових запитів.

Типи запитів за ступенем готовності користувача

Типи запитів за ступенем готовності відвідувача придбати той чи інший товар, скористатися послугою або отримати потрібну інформацію дозволять виділяти ключові слова для семантичного ядра. В типізації запитів використовуються деякі прийоми психосемантичного аналізу запитів. Так, неможливо віднести той або інший запит до певного типу, не оцінивши його психологічну насиченість "(в даному випадку - готовність щось придбати, прояв активності в пошуку) і графічне, текстове вираження цієї насиченості, оформляється в лексеме.

Транзакційний запит

Відвідувач, який точно знає, що він хоче купити, і має своєю метою здійснення покупки в Інтернет-магазині, робить так званий "транзакційний" запит. У категорію транзакційних (або, як іноді їх називають, "цільових") запитів входять вирази, що вказують на конкретну модель товару з чітким бажанням цей товар придбати. Наведемо приклади таких запитів: "купити профільований брус 100 х 200", "замовити їжу", "придбати бульдозер Т2501". Як видно з прикладів визначальним для даного типу запитів є предикат - "купити", "придбати", "замовити" в поєднанні з конкретною, унікальним суб'єктом - моделлю товару або певною послугою.
У більшості випадків користувач, який вводить подібні запити, дійсно потребує запитуваній товар. Однак не можна виключати й інші способи використання даного запиту, наприклад при оцінці вартості даної моделі товару або послуги в декількох Інтернет-магазинах. По можливості такий тип цільової аудиторії, як вузькоспеціалізовані Інтернет-фахівці, теж варто враховувати. Нерідко на підставі зібраних даних в Інтернеті публікуються звіти, огляди ринків, які можуть нести для даного ресурсу як суто іміджеву, так і маркетингову функцію.
В окремих випадках досить легко побачити в цільовому запиті той чи інший тип цільової аудиторії сайту - фахівця, обізнаного в даній області людини або просто любителя. Зрозуміло, визначення типу цільової аудиторії в кожному випадку вимагає індивідуального розгляду, наприклад запит "OSG 1С коробкова версія" можуть запросити виключно Web-студії, a "OSG 1С комплексне рішення" повною мірою можна віднести до великих компаній, які часто вимагають "все і відразу ". Однак це виняток з правила, яким можуть скористатися досвідчені оптимізатори, в іншому випадку визначати тип цільової аудиторії через запит можна.

Різновиди транзакційних запитів

Деякі компанії вимагають вказівки конкретних особливостей пропозиції свого товару або послуги. Ці компанії орієнтуються на певний, як правило, вузьке коло клієнтів, які пред'являють підвищені вимоги до надання послуг або реалізації товарів. Зазвичай виділяють кілька додаткових типів транзакційних запитів:
• за часом;
• за місцем;
• за унікальним типом товару або послуги.
Транзакційні запити за часом характеризують вимога клієнта доставити, зробити покупку в певний час доби, як правило, вночі. Приклади таких запитів: "доставка піци вночі", "ліки цілодобово", "таксі вночі". Транзакційні запити за місцем представляють собою вимоги клієнтів доставити той чи інший товар, надати послугу в даному регіоні. Сюди відносяться такі запити, як "доставка піци Москва", в тому числі "доставка піци Москва північ", "побутова техніка Петербург" і т.д. Можливі також комбінації цільових запитів по місцю і часу, наприклад "доставка піци по Москві вночі".

Інформаційні запити

Формування такого типу запитів, як інформаційні, відбувається під час роздумів відвідувача щодо придбання того чи іншого товару. Цілком можливо, що потенційний покупець потребує певного товару, але не знає товар якого виробника краще або сумнівається у виборі певної моделі. Нерідко в запиті вказується ключова характеристика необхідного товару, головна особливість, що виражається в зовнішньому вигляді або наявності деяких функцій. Приклади купівельних запитів: "фотоапарат dsc", "шифер пвх", "камаз міксер" і т.д. Ці запити цінні в тому сенсі, що уточнюють деякий розмите опис товарів чи послуг.
Оскільки користувач ще сумнівається у виборі товару, спектр його запитів буде дещо ширше, ніж у випадку з цільовим покупцем. Паралельно суто купівельним запитам задаються і інформаційні запити, які дозволяють знайти переваги та недоліки різних моделей товарів. В цьому випадку велике значення набуває наявність на сайті різних статей і рейтингів нерекламного характеру, об'єктивно розкривають плюси і мінуси експонованих товарів. До запитів інформаційно-купівельного характеру можна віднести такі запити, як "тест моніторів", "рейтинг страхових компаній", "вибрати керамічну плитку" і т.д.
Якщо користувачі задають транзакційні запити, цілком можна віднести до реальних клієнтів, то користувачі, які роблять інформаційні запити, - поки тільки потенційні клієнти. Успіх залучення цих користувачів в реальні клієнти залежить від цілого ряду чинників - від зручності інтерфейсу сайту до комплексного проведення рекламних заходів. Пошукова оптимізація в даному випадку дозволяє зібрати найпопулярніші купівельні запити і впровадити їх в семантичне ядро ​​сайту. Популярність в даному випадку визначається частотністю цих запитів, яка завжди значно нижче звичайних слів і виразів типу "цеглина", "фотоапарат", які, крім своєї "надпопулярності", володіють і високою конкуренцією.

Супутні запити

Супутні запити - один з найскладніших для аналізу типів запитів. Тут самі, здавалося б, некорисні запити можна прийняти за дуже цінні. І навпаки - що мають безпосереднє відношення до галузі бізнес-діяльності компанії в результаті відкидаються як непотрібні.
Супутні запити часто є вельми невизначений питання, що має відношення до даної сфери діяльності. Наприклад, такі запити, як "укладання кахлю" або "різання керамограніта", задають, як правило, ті клієнти, які потребують даному виді послуг. Однак це відносне твердження, так як такі ж запити задають ті клієнти, які твердо вирішили проводити укладання і різання самостійно, але їм потрібна додаткова інформація на цей рахунок. Зрештою, може бути і третій варіант - клієнт хоче купити кахель або керамограніт, але опускає такі, характерні для цільового запиту предикати, як "купити", "замовити", "придбати" і т.д. Цей приклад в черговий раз підтверджує неможливість визначення "особи" клієнта виключно через запит. Однак, проаналізувавши коло клієнтів компанії або цільову аудиторію конкурентів, також не можна переконатися, що вони зможуть поставити такі запити.
І, тим не менш, практика показує необхідність використання таких запитів при складанні семантичного ядра для інформаційних текстів, що описують товари та послуги. Поряд із запитами інформаційно-купівельного характеру, ключовими виразами якого є "рейтинг", "тест", "вибрати", "порівняти" та інше, супутні запити утворюють найбільш адекватний вимогам користувача текст. Наприклад, в Інтернет-магазині електроніки та побутової техніки доречно розміщення текстів, що описують окремі товари, їх особливості роботи і в той же час виділяють кращі товари серед інших.

Типи запитів по частотності

Частотність - далеко не самий абстрактний термін в пошуковій оптимізації. Вона характеризує цілком конкретне значення числа пошукових запитів, запитуваних користувачем з даної області, темою чи супутніх цій галузі чи теми. Наприклад, користувач, який цікавиться телевізорами (хоче купити або отримати інформацію), може зробити такі запити:
телевізор 278613

схеми телевізорів 19730

жк телевізори 19009

lcd телевізори 15375

плазмові телевізори 13665

ремонт телевізор 12185

Samsung телевізор 9383

philips телевізори 7908

sony телевізори 7426

телевізор 1g 4928

автомобільні телевізори 4723

купити телевізор 4172 тест телевізорів 3999

... І так далі (сервіс статистики Яндекса).

Кожне число, що стоїть поруч із запитом, відображає ступінь його популярності з точки зору частоти вживання в місяць. Тут слід зазначити, що типи запитів по частотності мають дуже віддалене відношення до типів запитів за ступенем готовності небудь придбати. Самі високочастотні запити, як правило, не відносяться до цільових запитах, так як у них відсутнє чітке смислове зміст. Велика частина високочастотних запитів взагалі не має будь-якої психологічної наповненості. Наприклад, що може дати оптимізатору високочастотний запит "телевізор"? Цей популярний запит вводить цілий ряд представників різних аудиторій, в тому числі нецільових. В такому випадку оптимізувати сайт під запит, який може залучити абсолютно непотрібних відвідувачів, просто нерозумно. Тому оптимізація сайту проводиться тільки після детального аналізу всіх переваг різних типів запитів, а також інших параметрів, про які буде сказано нижче.

Високочастотні запити

Не раз відзначалася хибність твердження, що високочастотні запити можуть підвищити рейтинг сайту в окремій пошуковій системі або цілому ряді пошукових систем. Основна особливість високочастотних запитів полягає в тому, що вони володіють високою конкуренцією, тобто ними в оптимізації сайтів користуються практично всі компанії однієї галузі діяльності (а іноді і суміжних областей). Нерідко високочастотні запити використовуються без проведення заходів з пошукової оптимізації, наприклад сайт керамічної плитки просто насичується до певного рівня словосполученнями "керамічна плитка". Можливо, такий сайт сьогодні не буде перебувати на перших рядках листа запитів небудь пошукової служби, однак сам факт створення конкуренції вже повинен враховуватися під час структуризації запитів перед початком оптимізаційних заходів.
Особливо несприятливо використання високочастотних запитів для нових сайтів, яким потрібна грамотна робота з кожною конкретною цільовою аудиторією, а не тим масивом відвідувачів, які, крім відвідуваності, ні сайту, ні його власникові нічого не принесуть.
Однак існує зовсім невелика частина запитів, які сьогодні вже в повній мірі відносяться до високочастотним запитам. Це запити типу "доставка піци", "замовлення таксі" і т.д. Буквально ще два-три роки тому ці запити можна було віднести до середньочастотним запитам, однак зі зростанням популярності Інтернету зростає і рівень обізнаності в коректній формулюванні запиту в більшості користувачів. У результаті середньочастотні цільові запити, які раніше вільно дозволяли оптимізувати сайт без особливих витрат, сьогодні стають високочастотними цільовими. Використовувати такий тип запитів припадає обов'язково, так як їх задають "цільові" користувачі. Однак вартість робіт по оптимізації сайту у зв'язку з високою конкуренцією запитів істотно зростає.

Існує кілька заходів, проведення яких дозволяє вибрати найбільш підходящі високочастотні запити з оптимальною конкуренцією. Оцінка рівня конкуренції по найпопулярніших запитів відбувається наступним чином: у перших десяти сторінок видачі визначається середній показник PageRank, середня кількість посилань з інших сторінок (у тому числі за результатами видачі з інших пошукових систем), середній ТІЦ (тематичний індекс цитування; подробиці в розділі 6). Іноді звертаються і до інших параметрах - кількості сторінок в Мережі, що містять даний пошуковий запит, в тому числі з точним формулюванням запиту (аж до лапок, тире і т.д.).
Тільки після ретельного аналізу отриманих результатів і порівняння їх з поточною позицією сайту в мережі можлива оптимізація по популярному запиту з високою конкуренцією.

Низькочастотні запити

Середньочастотні і низькочастотні запити являють собою дуже непопулярну групу запитів, які, як правило, починаються з третьої-четвертої строчки на аркуші статистики Яндекса або Рамблера. Для оптимізаторів ці типи запитів цінні тим, що в більшості випадків вони будуть цільовими запитами, тобто фактично вказують на будь-яку потребу представника цільової аудиторії. До середньочастотним і низькочастотним запитам повною мірою можна віднести купівельні супутні запити, які вказують на отримання будь-якої інформації про товар або послугу. У зв'язку з низькою конкуренцією дані запити можуть бути впроваджені в семантичне ядро ​​сайту у великій кількості, але, зрозуміло, без шкоди для читання тексту.
Однак не все низькочастотні запити можна використовувати. Деякі сполучення слів у пошуковій фразі можуть містити подвійний сенс, прихований для користувача, але цілком очевидний оточуючих і пошуковій машині. Такі запити: "мийка купити" (автомийка або посудомийка?), "Послуги дизайнера" ​​і т.д. Тут оптимізатору необхідно скористатися сервісами якісної статистики "Rambler-Асоціації" і кількісної Direct.Yandex.
Категория: Мои статьи | Добавил: ohranatruda (07.04.2012)
Просмотров: 2835 | Теги: seo | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]