Вторник, 16.04.2024, 18:27

directory.ucoz.ua



Меню сайта
Категории
Наша кнопка



Друзья сайта


Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
SMS по Украине
 


Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи [ Добавить статью ]

Дрони над АЕС: вже не іграшки

Дрони над АЕС: вже не іграшки


  Як генерали завжди готуються до минулої війни, обиватель і популярні ЗМІ впевнені, що «кіберапокаліпсіс», якщо він одного разу трапиться, виразиться в знайомих нам формах. Уявна атака на критично важливі об'єкти комунального господарства, здатна скласти загрозу для життя і навіть спричинити загибель людей, представляється публіці різновидом тих атак, які коли-небудь вже відбувалися.

Сумна правда, однак, у тому, що, як і наступна війна, дійсно ефективний удар по цивільній інфраструктурі повинен бути нанесений з використанням методів невідомих широкому загалу. Тільки такий удар і буде ефективний! Він застане нас зненацька, бо ми не будемо знати, як йому протистояти, ніж захиститися. Застинем з дурними особами і будемо дивитися, як розвиваються події без нашої волі. Точно так, як спостерігаємо зараз за дивною історією з дронамі над французькими АЕС ...

Тут і справді все трапилося настільки швидко, що ніхто не встиг не тільки нічого зрозуміти, але навіть злякатися: з забавного інциденту зросла історія до того сумнівна, незрозуміла, що її соромляться обговорювати преса і телебачення, не помічають новинні агрегатори. А почалося з дурниці. У перших числах жовтня над одній з атомних станцій, що належать французькому енергогігантів Électricité de France (в підпорядкуванні два десятка АЕС і понад півсотні реакторів), був помічений портативний літальний апарат. Звичайна, судячи з повідомлень, іграшка, подібна тим, які можна придбати нині в інтернет-магазинах. Станція нібито була на ремонті, на людей дрон не кидає, тому, ймовірно, що трапилося і не розголосили. Але поліцію сповістили - і, як виявилося, не дарма.

В наступні три тижні такі ж апарати, загальним числом п'ятнадцять штук, були зафіксовані над іншими атомними станціями країни. При цьому літали вони переважно або пізно вночі, або рано вранці, не раз поверталися на вже «досліджене» місце, фіксувалися над кількома АЕС одночасно. Втім, не тільки над АЕС: пізніше стало відомо, що цікавилися вони і науковими об'єктами, де ведуться дослідження в області атомної енергетики. Коротше кажучи, стало ясно, що мова йде не про жарт, а про сплановану акцію, за якою стоїть підготовлена група людей. І в четвер, 30 жовтня, було зроблено офіційну заяву.

Потрібно розуміти, що у Франції особливе ставлення до «мирного атому». АЕС донині задовольняють левову частку національної потреби в електроенергії - і, щоб забезпечити прихильне ставлення публіки, атомні станції тут завжди намагалися представляти під «правильним» кутом: ось корови пасуться на лузі на тлі градирні, ось рибалки удят рибку в технологічному водоймі і т .д. і т.п. При цьому всі чудово розуміють, з чим насправді мають справу - і, наприклад, на кілометри навколо АЕС законодавчо встановлена безполітної зона, контролюють яку поліція і військово-повітряні сили.

Масової авіації така заборона не перешкода, її літаки літають вище. Ентузіасти СЛА (був, пам'ятається, такий термін в Радянському Союзі: надлегкий літальний апарат) в своєму розумі на рожен не полізуть. Залишаються хіба що всякого роду активісти-грінпісовці, які й справді влаштували пару років тому акцію з демонстративним проникненням на територію АЕС на параплані. Але від історії з дронамі «Грінпіс» відхрестилася.

А дронам ніхто і ніщо не указ. Навіть якщо іграшкові Мультикоптер і підпадають під заборону, проконтролювати їх все одно ніхто не в силах. І навіть дешеві екземпляри не вимагають постійного радиоконтакта з власником і можуть слідувати самостійно за наперед заданим маршрутом. При своїх розмірах вони здатні проникнути на територію АЕС непоміченими (чи радари здатні розгледіти такого малюка в промзоні), сховатися, немов птахи, поза досяжністю людей, вести спостереження. Захисники природи нині повсюдно використовують автоматичну мобільну електроніку для збору даних - від фотографування нафтових розливів в США до контролю радіаційного рівня в Японії. Але, повторюся, тут «зелені» взяли самовідвід. Розслідування ведеться, але результатів поки немає. Хотілося б вірити, що це тільки провокація. А що якщо тероризм?

Тут журналісти одразу починають згадувати, наскільки серйозно захищені реакторні зали від зовнішніх катаклізмів, на кшталт землетрусів або падіння літака (до речі, «Боїнг 707», нібито на таких хтось ще літає). Але неприємна правда не тільки в тому, що французькі АЕС укріплені недостатньо (окрім іншого, викликають побоювання незахищені сховища відпрацьованого палива), а й у тому, що питання «Чи легко влаштувати аварію на АЕС?» Неправильний.

Правильно питати не про те, чи зможе іграшковий дрон протягти на територію станції динамітну шашку, а про те, чим такий апарат здатний допомогти в підготовці звичайного нападу групи озброєних людей. Навіть іграшковому дрону, наприклад, по силам вивести з ладу електричні та комунікаційні лінії, зібрати інформацію, яка полегшить нападаючим орієнтування. Момент підходящий: Франція бере участь у авіаудари по ISIS / ІГІЛ, так що цілком може стати метою відповідних дій.

Що у французів поставлено добре, так це адекватна реакція на які розкриваються недоліки. Як тільки на АЕС виявляють якісь дефекти (у тому числі силами всюдисущих «зелених»), їх латають - і на витрати при цьому не скупляться. Так само і проти дронів заходи, нібито, вже прийняті, хоч і не уточнюється які саме. Зі слів неназваних чиновників, поліція тепер патрулює околиці атомних станцій і має наказ стріляти в кожен літальний апарат, що здався над АЕС. Зрозуміло, що міра тимчасова і далека від ідеальної, але ж і стандартних рішень для подібних ситуацій поки не існує. Зате якщо вдасться зловити організаторів акції, їм світить тюремний термін, що вимірюється роками, і величезні штрафи.

Що ж, сьогодні вночі когось зловили: в ранковій французькій пресі пишуть про арешт трьох молодих людей, отирала неподалік від АЕС з дроном на руках. Але навіть якщо це ті, кого шукали, і навіть якщо вони діяли з чистого пустощів, в арсеналі мріють про кіберапокаліпсісе тепер на один інструмент більше. Дрони над АЕС - як то рушниця на стіні: раз здалося, коли-небудь вистрілить.

P.S. У статті використані ілюстрації Lamon, Thierry Ehrmann.

Категория: Мои статьи | Добавил: avtor (06.11.2014)
Просмотров: 2504 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]