Среда, 08.05.2024, 22:34

directory.ucoz.ua



Меню сайта
Категории
Наша кнопка



Друзья сайта


Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
SMS по Украине
 


Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи [ Добавить статью ]

Дисциплінованість

Дисциплінованість

Дисциплінованість виражається в точному і неухильному підпорядкуванні своїх дій встановленим правилам і вимогам боргу.

Сутність дисциплінованості становить свідоме ставлення до своєї поведінки та до своїх обов'язків по відношенню до суспільства. Формування дисциплінованості пов'язано з виробленням певних навичок дисциплінованого поведінки .

Велике значення у вихованні дисциплінованості має самодисципліна. Про самодисципліни говорять тоді , коли людина підпорядковує свою діяльність розумним підстав, свідомо борючись з потягами і схильностями нижчого порядку (наприклад , зі схильністю до ліні) , відводять його убік від виконання тих чи інших обов'язків . Дотримання цих потягам розвиває слабкість волі , її млявість . Навпаки , у боротьбі з ними людина загартовує свою волю і розвиває почуття обов'язку .

Самодисципліна передбачає наявність у людини більш-менш сформованих моральних переконань. У дитячому віці свідоме підпорядкування своєї поведінки розумним підстав, свідомості і почуттю боргу досягається тільки в процесі систематичного виховання , яке в початковій стадії проходить в рамках підпорядкування чужій волі . Підпорядкування певним суспільним вимогам , а в умовах дитинства - волі старших є необхідним для розвитку дисциплінованості .

Для виховання дисциплінованості велике значення мають дотримання встановленого режиму , закріплення вироблених протягом життя звичок і навичок дисциплінованого поведінки і підпорядкування певним правилам.

Режим . Його істотною стороною є суворе розподіл у часі різних видів діяльності. Наявність режиму вносить відому систему і порядок у діяльність людини , навпаки , його відсутність призводить до розкиданості і випадковості вольових зусиль. Неорганізованість робочого часу , безладна робота уривками пов'язані із зайвою витратою вольових зусиль , так як в цих умовах доводиться всякий раз заново , повторно пристосовуватися до роботи.

Звички та навички дисциплінованого поведінки . Виконання режиму сприяє виробленню цінних звичок: завжди бути активним , затрачати в певних умовах завжди строго необхідні вольові зусилля , бути стійким в їх прояві , доводити почату справу до кінця, не кидаючи його на півдорозі , бути рішучим , швидко і певним чином діяти і т. д.

При вихованні цих звичок важливо враховувати , що вони формуються завжди через дію. Істотну роль при цьому відіграє повторення дії чи способу поведінки , який необхідно перетворити на звичку. Велике значення має фактор безперервності в зміцненні відповідних звичок: виховуючи звички , не слід упускати жодного конкретного випадку , в якому може проявитися цікавить нас поведінка або прояв волі . Звичка до дисциплінованості не самоціль , а лише засіб для найкращого здійснення суспільно значимих дієвих проявів особистості .

Правила поведінки . Правила і норми поведінки та праці розкривають або цілі поведінки ( «роби те» , «не роби цього » ) , або засоби для досягнення цих цілей ( « роби так » , « від таких дій утримуйся »). І в тому і в ругом випадку правила досягають своєї мети тільки тоді , коли вони ясні і точні, легко розуміються н закріплюються в пам'яті. Сила їх впливу на поведінку полягає в тому , що вони є стисло вираженими положеннями , за якими стоять складні уявлення , поняття і почуття .

Правила полегшують виконання необхідної діяльності , роблять її певної і точною. Якби у нас не було таких правил і ми були б змушені для забезпечення дисциплінованого поведінки кожного разу піднімати складний комплекс переживань , який спонукає нас діяти так , а не інакше , наші вольові прояви були б украй ускладнені.

Правила , спрямовані на виховання дисциплінованості , повинні відповідати таким вимогам:

    Бути доцільними , забезпечувати не сліпе підпорядкування , а розумне дотримання ним.

    Безпосередньо зв'язуватися з тими чи іншими певними видами діяльності .

    Бути короткими , ясно і точно формулювати і не допускають суперечливих тлумачень .

    Строго дотримуватися, інакше вони втрачають найістотніше свою якість - якість суворого імперативу , якому повинен підкорятися вихованець в своїй поведінці.
Категория: Мои статьи | Добавил: ohranatruda (09.09.2013)
Просмотров: 1613 | Теги: Психологія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]